Поранешниот еден од најпознатите фудбалери на планетата Дејвид Бекам истакна дека се грижи за здравјето на сопругата Викторија поради нејзината строга диета.

Тие се во брак речиси 25 години, а неколку пати се појавија заедно во јавноста. Бекам имаше проблеми со неа и со поранешниот тренер, Сер Алекс Фергусон, а сега откри дека Викторија веќе 25 години јаде исто јадење – риба на скара и зеленчук на пареа!

– Станувам многу емотивен за храната и виното. За жал, оженет сум со некој кој јаде иста храна веќе 25 години. Од кога ја запознав јаде само риба на скара и варен зеленчук, ретко ќе направи исклучок. Единствениот пат кога сакаше да јаде нешто од мојата чинија беше кога ја носеше нашата ќерка Харпер и тоа беше неверојатно. Тоа беше еден од моите омилени моменти. Не се сеќавам каква храна беше, но знам дека оттогаш не јадела, рекол Бекам и додал зошто сака да е сам дома:

– Неодамна бев во изолација пет дена бидејќи бев во Италија и родителите на Викторија правеа забава, но не можев да заминам поради тоа. Значи никој не беше дома освен мене и ми се допадна. Ги изедов двете најневеројатни парчиња месо. Испив прекрасно вино за почестување и гледав фудбал попладне. Вечерта подготвив храна на скара. Ваквите денови и вечери ми се омилени.

Викторија, исто така, релативно неодамна во еден подкаст откри дека не експериментира многу кога станува збор за исхраната.

– За повеќето ресторани веројатно сум најлошиот кошмар. Сакам зеленчук на пареа. Сакам да готвам храна на многу едноставен начин. Сакам да се напијам со вечера и можам да станам многу добар гостин на вечера, изјави сопругата на Дејвид Бекам, која откри како ја одржува витката линија:

– Вежбам секој ден. Исто како миењето заби, така е и мојата рутина за вежбање. Обично прво трчам на ленти за трчање, а потоа тренирам според програмата на мојот тренер.