Ако ви е потребно брзо слабеење ова е идеалната диета за Вас. Со неа не само што ќе ги намалите килограмите туку и ќе се чувствувате одлично и полни со енергија. Оваа диета се базира на исхрана исклучиво со овошје и зеленчук. Испробајте ја…

woman sitting on white bed while stretching

Прв ден:

Појадок: Измешајте: 1 печено јаболко, 1 лажица овесни снегулкиа, 1 чаша природен јогурт и 1/2 лажица цимет.

Ручек: Варете 1/2 литар вода со 1 лажица ориз. Додадете го исецканиот зеленчук и варете околу 20 минути. Зачинете со сол, бибер и ѓумбир.

Вечера: Измешајте 1 чаша сок од домати, 1 стебленце целер и 1 чешне лук. Зачинете со сол и сушени билки.

 

green salad on white plate

Втор ден

Коктел за појадок: Измешајте 1 чаша овошје (боровинки, малини или јагоди), 1 лажица просо(предходно киснето во вода и сварено) и 1/2 чаша кефир.

За ручек подгответе печен зеленчук:  1/4 целер и карфиол, посолете и зачинете со 1 лажица маслиново масло и печете на 200 ° C да добие кафеава боја. Истурете 1 чаша вода, додадете го исецканиот кромид,магдонос, и варете додека не омекне. Измешајте и зачинете со чили, мелен пипер.

Вечера:  Салата од 1 мала зелена краставица,  спанаќ, 1 лажица ореви, 1 чешне лук и 1 чаша вода. Зачинете по вкус.

woman wearing white crop top and blue denim jeans walking on green grass at daytime

Трети ден

Појадок: Измешајте: 1/2 чаша јогурт, 1 зрела круша, 1 праска и 1 лажица ленено семе.

Супа од домати: Исечете 1 мал морков, 1/2 магдонос и 1/2 мал кромид. Истурете во зеленчукот 1 чаша доматно пире, додадете 1 чешне лук и варете додека не биде меко. Зачинете по вкус со бибер и омилени свежи билки. Измешајте го со пола чаша јогурт.

Вечера: Измешајте 1 сецкано јаболко, 1 печено цвекло и 1 лажица снегулки. Додадете и сок од лимон.

Пијте зелен или растителен чај или минерална вода помеѓу оброците.