Што ви е потребно?

1/4 парче од брокула

1/2 страк праз

1 морков

1 компир

1 главица кромид

1 рака фиде

1,2 л вода

мешан сув зачин, сушен магдонос и бибер по вкус

Како да ја направите?

Сите состојки ги ставате во тенџере да се сварат. Потоа ги вадите кромидот, брокулата и празот и ги ставате во блендер. Морковот и компирот се сечкаат на ситно. Ги враќате сите состојки во течноста и продолжувате со варење некоја минута, заедно со фидето и зачините. Можете слободно да ја исклучите ринглата кога ќе почне да врие, затоа што од постигнатата температура ќе се свари и фидето, а нема да се развари и распадне.

 

Извор:
мои рецепти