Во позадина на сите светски музички хитови секогаш се наоѓа гитарата. Тој на носи круната на најважните инструменти во светот на музиката. Оваа статија ја посветивме на најскапите гитари во светот кои се продадени на аукција за енормни цени. Дали нивните сопственици уживаат да свират на скапи инструменти или само да поседуваат парче од музичката историја, сеуште не знаеме.

Fender – Rich out so Asia – 2.7 милиони долари

worlds most expensive guitar Sold for $2.7 million In 2005, this guitar was sold in an auction in Qatar to raise funds for Reach Out to Asia, a charity formed to help tsunami victims. The instrument is signed by Mick Jagger, Keith Richards, Eric Clapton, Brian May, Jimmy Page, David Gilmour, Jeff Beck, Pete Townsend, Mark Knopfler, Ray Davis, Liam Gallagher, Ronnie Wood, Tony Iommi, Angus and Malcolm Young, Paul McCartney, Sting, Ritchie Blackmore, Def Leppard and Bryan Adams

За да се произведе оваа гитара Фендер го чинело од 15 000 до 20 000 долари, а е изработена за да се подржи кампањата ,,Rich Out to Asia“, посветена за хуманитарна помош за погодените од цунамито 2004 година. Меѓутоа вредноста на гитарата не ја прави нејзината вредност, туку сите тие 19 потписи од иконски рок ѕвезди.Имиња како што се Ерик Клептон, Паул Меккартни, Стинг и многу други се потпишале на ова уникатно музичко парче.

 Гитарата на John Lennon Gibson – Ј-160Е- 2.41 милион долари

JOHN+LENNON+GIBSON+J160E - Buscar con Google

Оваа гирата припаѓала на членот на групата Битлси – Џон Ленон. Со оваа гирата биле создадени историските музички хитови ,,She loves you“ и „I want to hold your hand“.

Peter Green 1959  Les Paul – продадена за 2 милиони долари

gibson-LES PAUL STANDARD - GARY MOORE/PETER GREEN-1959-SUNBURST

Ова е најпознатиот бренд за изработка на гитари, популарен кај рок музичарите. Оваа гитара е купена од легендарната ѕвезда Кирк Хамет од Металика.

Jerry Garcia Wolf – продадена за 1.9 милиони на аукција

Jerry Garcia's Wolf Guitar Sells for $1.9 Million - @RollingStone

На светските листи за најскапо продадени гитари се наоѓаат дури две на Џери Гарсија, од кои првата е следнава Wolf гитара продадена за 1,9 милиони долари.

Bob Marley Washburn 22 – продадена за 1.2 млиони долари

Bob Marley’s Custom made Washburn 22 series Hawk

Еве еден интересен факт – Боб Марли низ целата негова музичка кариера поседувал само 9 гитари, во споредба со многу млади музичари кои ,,изгореле“ и по 10 гитари до нивната 21 година. Затоа секоја негова гитара има и уникатна цена!

Fender гиратата на Bob Dylan од 1964 – продадена за 965,000 долари

Bob Dylan’s Historic Newport Stratocaster to Soars to Nearly $1 Million, a Guitar Record Wayne Jordan, worthpoint.com Bob Dylan’s 1964 Fender Stratocaster that he played at the 1965 Newport Folk Festival brought $965,000 at auction, including buyer’s premium.As comedian Don Adams used to say in his 1960-s TV comedy show Get Smart: “I missed it by this… much,”…

Ова е првата гитара на Боб Дилан кога се префрлил на електрични гитари. Со неа свирел на Њупорт Фолк Фестивалот во 1965 година.