Ако барате совршен начин да го започнете денот полн со енергија, размислете да ги замените печивата од пекарата со здрава храна која е многу прифатлива.

Сигурно знаете дека појадокот е најважниот оброк во текот на денот и затоа е важно да внесете нешто здраво и квалитетно во вашиот организам. Зеленото смути е идеално за време на зимските денови, кога енергетскиот дефицит е присутен кај голем број луѓе.

Секако, смути не треба и не треба да бидат замена за оброк, но се препорачува да ги пиете пред или после здрав појадок, кој треба да биде богат со протеини.

Со комбинирање на свежо овошје и зелен лиснат зеленчук, можете да добиете хранлив и освежителен пијалок кој ги обезбедува потребните количини на витамини и минерали.