Едно лице поминува околу една третина од својот живот во спиење. За да бидеме енергични и продуктивни, потребни ни се 8 часа спиење во текот на ноќта, и тој сон треба да биде да биде тивок и длабок. Треба да се земат предвид два аспекта на спиење – време на спиење и квалитет на спиење. Дури и ако некој ги добие потребните 8 часа спиење, квалитетот на сонот може да биде лош. Лошото спиење доведува до вртоглавица и замор во текот на денот. Замор доведува до фрустрација, недостаток на мотивација, зголемен апетит. Според специјалистите дури и не можете да спиете 8 часа ако ви се оствари сонот, се будите со енергија и желба добро да започнете нов ден. Луѓето мислат дека користењето топло кафе може да ја поправи ситуацијата, но тоа ќе помогне само релативно кратко време. Кога луѓето нема да спијат добро, тие посегнуваат кон лекови кои за жал не се корисни за здравјето, а во некои случаи предизвикуваат и зависност. Најдоброто е да ги користите производите дадени од мајката природа.

grayscale photo of sleeping woman lying on bed
Еве три типа на есенцијално масло кое обезбедува добар сон:
Магнезиум – Тој помага за нервоза, нарушувања на спиењето. Ги опушта мускулите и го смирува телото. Докажано е дека луѓето со мала количина магнезиум во телото имаат потешкотии да спијат. Масирајте го лицето со магнезиумско масло.

lavender, cup of coffee, and soft-tube
Лаванда – Најдобра релаксирачка билка е лаванда. Се смета дека лавандата е природен лек за несоница. Многу поволно влијае на варењето, работи против депресија, го смирува нервниот систем, го опушта телото и ја стимулира поспаноста. Лавандата има смирувачки ефект, ја ублажува болката и го намалува крвниот притисок. Испрскајте неколку капки од ова масло на вашиот перница. Не важи за мали деца.

four white flowers held by hand at mountain
Камилица – камилица често се користи за лекување. Смирувачкиот ефект на оваа билка помага при дигестивни проблеми, грчеви и непосредна болка. Ги смирува вознемируваните нерви, а како природен релаксант и седатив е одлично решение за несоница. Добра е за релаксирање на телото и умот.
Зошто е толку важно да нанесувате масла на нозете?
Нозете се поврзани со остатокот од вашето тело и имаат повеќе пори од другиот дел од телото. Кога се грижите за нив во исто време, се грижите за целото тело.
Еве еден рецепт за домашен спреј за стапала за длабок сон.
Состојки:
– 4 мл. магнезиумско масло
– 10 капки есенцијално масло од камилица
– 10 капки есенцијално масло од лаванда
Подготовка:
Додадете ги сите состојки во стаклено шише со спреј. Протресете го добро.