Во последно време сме сведоци на сериозни испади на Канје Вест на сопствениот Инстаграм профил. Годината, која требаше да биде многу успешна за него на деловен план, судејќи по договорите што ги потпиша, се претвори во вирална сапуница. Контроверзниот рапер и уметник продолжува да ја шокира јавноста со непрестајните напади на неговата поранешна сопруга Ким Кардашијан, а неговите испади толку многу се оддалечија што Инстаграм му забрани да ја користи неговата апликација 24 часа.

Откако се разведе од поранешната сопруга со која има четири деца, овој музичар не престанува да прави говор на омраза. Тој на својот Инстаграм профил секојдневно постојано ги навредува Ким и нејзиното сегашно момче Пит Дејвидсон. Тој систематски ја именува и прикажува Ким како лоша мајка која не се грижи соодветно за нивните деца, снима видеа во кои детално објаснува како ги води нивните деца кон сатанизам дозволувајќи им да користат TikTok и други социјални мрежи. Постојано објавува и скриншотови од приватни пораки во кои јавно ја изразува својата интимност, а своите фанови кои избезумено ја голтаат секоја негова објава ги повикува на физичка пресметка со Пит Дејвидсон. Неговата патолошка омраза отиде дотаму што објави анимирани видеа во кои можеме да ја видиме отсечената глава на Пит и сцена во која го тепа мајмун. Сето ова се само дел од примерите на неговиот мобинг кој моментално го следи целиот свет, но никој ништо не прави.

Кога ќе се навратиме на историјата на нивната врска, можеме да се потсетиме на примери во кои во тоа време веќе беше очигледно дека тој е болен човек кој има големи проблеми со самоконтролата. Така во една прилика и ја ‘исчистил’ целата гардероба на Ким, по што таа изјавила дека со него сфатила дека навистина нема стил. Тој фрли над двесте пара чевли и поголемиот дел од облеката, наведувајќи дека сега конечно ќе ја направи модна икона. Потоа ја однел на вечера, а кога се вратиле, нејзиниот плакар бил полн со дизајнерски ткаенини кои таа сама не ги избрала. Опиена од неговата манипулација, Ким рече дека не се навредила кога рекол дека нема стил бидејќи сакала да научи се од него. Од овој пример веќе е јасно дека тој е манипулатор кој сака да има болно влијание врз жените кои стануваат негови жртви.

Канје е врвен уметник кој остави големо влијание врз поп културата, но тоа не му дава право да ги злоупотребува другите. Живееме во свет на култура на откажување во чие лудило јавните личности „шетаат по јајца“ во страв кога, како и кому да кажат нешто. Во таа смисла, не е јасно како на маж на моќна позиција му се дозволува на ваков начин да се однесува со жена? Иако е уметник, треба да се стави јасна граница меѓу уметничкото изразување, сатирата и говорот на омраза. Ако прикажувањето на отсечената глава на Пит е уметнички израз, тогаш навистина треба да се вратиме на фабричките поставки за согледување на реалноста. Покрај тоа, во свет каде што сите бранители на права буквално стојат со виртуелни снајперисти чекајќи некој да се однесува лошо, се поставува прашањето како ниту едно женско здружение не се појавило да ја заштити Ким.
Не можеме да ги избереме идеалните жртви што сакаме да ги заштитиме! Жртвата е жртва без разлика какво мислење имаме за неа. Ким Кардашијан во моментов е голема жртва на машката доминација и моќ, а институциите и здруженијата не се распаднале за да ја заштитат, напротив. Останува да видиме како ќе се развива оваа ситуација, но како општество навистина треба да се запрашаме во која насока се движиме ако имаме нечија ментална болест и злоупотреба на други – тема на трачеви колумна!