Ве поканија на коктел забава, па се двоумите кој е вистинскиот фустан за Вас ? Коктел фустанот е безвременско парче гардероба кое секоја жена мора да го поседува во својот плакар. Многу жени не ја знаат вистинската дефиниција на ова уникатно парче, а верувале или не постојат модни правила, како да го изберете вистинскиот.

Формална, деловна забава, веридба, венчавка, годишнина… Сите овие пригоди се прилика за коктел аутфит. Како да изгледате шик?

Избeрете ,,затворен“ фустан !

Не ја мешајте коктелската забава, со ноќ за излегување со Вашето друштво, затоа што не е така. Тие се две различни пригоди, па и Вашиот аутфит не смее да се поклопува. Изберете поедноставен, ,,затворен“ фустан. Внимавајте и на длабочината на Вашето деколте!

2019 High Neck Sheath Cocktail Dresses Satin Tea Length

Немојте да носите премногу долги наметки или фустани шо се ,,влечат“ по Вас

Чувајте ги овие наметка за Вашиот специјален ,,Пепелашка“ момент. Модните гуруа строго ги забранија овие фустани на коктел забава, освен ако не сте Вие ѕвездата на забавата. Доколку не Ви се допаѓа пократок фустан, тогаш миди големина е совршена за Вас.

Women's Clothing, Dresses, Bodycon $26.99 - Boutiquefeel

Немојте да носите големи чанти!

Секоја жена има проблем кога треба да ги смести сите тие работи од големата во една мала чантичка. Но едно од најважните правила за коктел забава е да носите мала плик чанта. Вашата секојдневна чанта со сите тие работи, што можеби ќе Ви се најдат, оставете ја во кола.

 

Не носете премногу акцесоари!

Премногу акцесоари, можат да го расипат Вашиот целосен изглед, па да изгледате невешто, неуредно, натрупано. Само еден нежен акцесоар на вратот може да го подобри изгледот на Вашиот ,,обичен“ фустан. Би можеле да додадете некоја убава нараквица, прстен, но без претерување.

Back Zipper High Low Lace Panel Dress | liligal.com - USD $40.53

Внимателно одберете ги панталоните!

На коктел забава е дозволено да се носат панталони, но само ако се елегантни и софистицирани. Ни случајно немојте да одите во фармерки, иако ги искомбиниравте со елегантна кошула.

The formality of your event determines how to wear this adaptable sequin detail jumpsuit. The deep V-neck and bodycon styling make it perfect to wear as-is for evenings with friends or for a date night. Expose some lingerie for an extra-sexy touch! Accessorize with heels and sparkly jewelery to accent the lush sequins down the sides of the legs and the bodice.