Овие три луксузни парфеми и даваат буквално значење на фразата ,,мирисајте скапо“. Сите три парфема доаѓаат во скапи пакувања украсени со позлата, дијаманти, скапоцени камења.

Местото број еден за најскап парфем во светот го носи Shumukh, кој е произведен од страна на луксузниот бренд The Spirit of Dubai. Доаѓа во кристално шише кое е украсено со 38.55 каратни дијаманти, бисери, два килограми 18 каратно злато и повеќе од 5 килограми сребро.

Овој ,,unisex“ парфем содржи ноти на сандаловина, килибар, мошус, ретка чиста индиска агарвуд, чиста турска роза, кои се докажало дека траат на кожата повеќе од 12 часа. Моментално парфемот е изложен во Дубаи и чини  $1,295,000.

Shumkuh Perfume

View this post on Instagram

#SHUMUKH #TheSpiritofDubai

A post shared by The Spirit of Dubai | روح دبي (@thespiritofdubai) on

Второто место му припаѓа на Golden Delicious од лимитираната едиција на DKNY. Ова пакување содржи 2.700 бели дијаманти, 183 жолти сафири и над 2,4 карати од жолти канариски дијаманти. За да се изработи ова пакување на златарот Мартин Катц му требале 1500 часа интензивна работа. Парфемот чини 1 милион долари, а сите пари од продажбата се донираат во добтротворната акција – ,,Акција против гладот“.

 

dkny-main.jpg

Како трет најскап парфем во светот е Clive Christian No. 1 Imperial Majesty. Овој парфем освои место во Гинисовата книга на рекорди за најскап парфем во светот. Луксузното пакување содржи 5 каратни бели дијаманти, 18 каратно злато, и безбедно Ви го носат до Вашиот дом. Овој парфем чини  $205,000.