Наутро се будите и се иритирате од изгледот на Вашето лице и мрсната кожа. Се фрустрирате, го чистите лицето со безброј препарати, но за кратко време пак се враќа истиот изглед? Не грижете се, не сте единствени. Голем број на луѓе страдаат поради мрсната кожа, па дури и познатите Кети Пери и Камерон Дијаз. За среќа постои огромна палета на make up производи кои можт да Ве ,,спасат“ од овој проблем. Еве дел од нив:

Lakme Perfect Radiance Intense Whitening Compact

Lakme Perfect Radiance Intense Whitening Compact - Best Makeup Products For Oily Skin

Лакме доаѓа со SPF 23 и целосна UVA / UVB заштита. Со само една апликација таа  совршено се вклопува во вашата кожа, давајќи беспрекорно и видливо осветлување на лицето. Оваа  компактна пудра содржи мулти-минерали и UVA / UVB филтри за заштита од сонце.

 Revlon Colorstay Mineral Blush

Revlon Colorstay Mineral Blush - Best Makeup Products for Oily Skin

Ако сакате природно руменило на лицето, Revlon Colorstay Mineral Blush е идеален производ. За оние кои сакаат светла боја, ова минерално руменило дава „полиран“ изглед на лицето.

Revlon Colorstay Foundation for Oily Skin

Revlon Colorstay Foundation for Oily Skin

Овaа основа за шминка од Revlon доаѓа во низа варијанти, заедно со оној за мрсна кожа. Ја контролира мрснотијата на лицето до 3-4 часа. Неверојатно корисно за мрсна кожа.

Loreal Paris Mineral Blush

Loreal Paris Mineral Blush - Makeup Products For Oily Skin

Нежната природна формула со свиленкаста мазна текстура ја прават идеална за секојдневно користење. Таа е погодна и за оние со чувствителна кожа и не ги затнува порите на кожата.

L’Oreal Paris Matte Morphose Foundation

L’Oreal Paris Matte Morphose Foundation - Makeup Products for Oily Skin

Давање супер мат финиш, одлична основа за шминка. Верувале или не, оваа фондација за шминка останува да трае преку целиот ден.

MAC Mineralize Skin Finish

MAC Mineralize Skin Finish - Best Makeup Product for Oily Skin

Лесен, луксузен прав кој и дава метален финиш на кожата. Можете лесно да ја користите како дневна база за шминка или за дополнителен сјај во посебна пригода.

M.A.C. Pro Long Wear Foundation

M.A.C. Pro Long Wear Foundation For Oily Skin

Текстурата на пудрите MAC не е кремаста и најдобро одговара за мрсна кожа. Долготраен, а мат финиш и дава преубав изглед. Производот трае до 10 часа и изгледа многу природно.

L’Oreal Paris Infallible 16 Hours (Коректор) 

L’Oreal Paris Infallible 16 hours Concealer For Oily Skin

Ако сте во затворена просторија, овој коректор ќе Ви потрае и 16 часа на кожата, но 10 часа ако сте на отворено. Доаѓа во елегантно пакување што го прави лесен за употреба. Овој коректор дава мазна завршница.