Исклучителна колекција на Хермес, сјајна крокодилска кожа со 18к злато и дијаманти е на списокот на најлукс чанти.

Шанел чанта со дијаманти – едноставна и елегантна, изработена од 334 дијаманта и 3.56 карати бело злато.

Чантите на Хималаја Биркин се скапи поради разумлива причина. Не само што се направени од природна крокодилска кожа, но исто така потребни се огромен број на часови само за процесот на боење, за да се осветли нијансата на материјалот. Содржи 240 дијаманти и бело злато.

Овој модел на чанта е омилен меѓу славните и гордо парадираше на црвениот тепих. Природна кожа од алигатор обложена со 1600 бели дијаманти.

Дијамантската чантата Mouawad 1001 Nights е сè уште најскапата чантичка во целиот свет, која влезе и во Гинисов рекорд од 2011 година. Ова успех се и очекуваше од луксузната компанија „Емирати“, која има неколку Гинисовски рекорди за некои од најскапите артикли во светот. Рачно изработена чанта од 18-каратно злато, создадена од занаетчии кои посветиле труд и љубов вредни 8.800 часови. Таа е украсена со вкупно 4.517 дијаманти, составени од 105 жолти дијаманти, 56 розови дијаманти и 4.356 безбојни дијаманти.

Со следнава Биркин торба, ќе имате чанта чии што делови може да се одвојат и да се носат одделно. Дизајнирано од јапонскиот дизајнер Гинза Танака, оваа чантата на Хермес Биркин е изработена од платина и носи 2.000 дијаманти на нејзината надворешна обвивка.