Правилната исхрана и слабеењето е лесно и дава резултати ако го правиме со задоволство. Сите знаеме дека треба да пиеме повеќе вода, да јадеме овошје и да вежбаме за да се чувствуваме добро. Ова се неколку совети како Вашата секојдневна исхрана да ја претворите во здрава диета и да ги намалите килограми, а притоа да бидете среќни и задоволни.

woman using body tape measure while measuring her waist

Појадокот може да биде здрав и вкусен истовремено, не мора секојдневно да се ,,давите“ во овесни каши, испробајте нов начин нз здрава исхрана. Измешајте овошје, јаткасти плодови. Јајца со многу малку маслиново масло, врз тост пченкарно лебче исто така е многу вкусен и здрав појадок.

Во здравата и диетална исхрана се дозволени и ужина и грицки, но само ако се приготвени на вистински начин. Морков, карфиол, исечен на стапчиња и печен во рерна е одличен предлог.

mixed fruits on bowl with blueberry on top

Јадете повеќе медитаранска кујна, таа е здрава и вкусна. Препуштете се на уживањето во морски плодови, риба, печен зеленчук на скара, овошје, мешунки…

Многу интересен и корисен начин е и пазарувањето онлине. Така се заштитувате, да не паднете во искушение гледајќи ја целата таа храна околу Вас, која може навистина да биде штетна, но и вкусна! Кога сте на работа или сте излезени од дома, секогаш носете нешто здраво за грицкње како на пример ореви, лешници. Тие ќе Ве заситат и нема да дозволат да се предадете на гладот па да посегнете по брза храна.

sliced bread on white ceramic plate

Често гответе зрнеста храна! Тие се богати со здрави влакна и ќе се грижат за здравјето на гастроинтестиналниот тракт. Покрај тоа, ќе имате чувство на исполнетост подолго време.