Стареењето, прекумерен стрес, употреба на несоодветни препарати за коса, можат да предизвикаат нејзино опаѓање како и губење на сјајот и волуменот. Од друга страна постојат и периоди кога косата значително опаѓа, особено во есента. Како и да е тука Ви презентираме три домашни билки кои значително го намалуваат опаѓањето на косата и го враќаат волуменот.

 

Рузмарин

Рузмаринот е билката која  ја подобрува цирклуацијата во скалпот спрема Етноботаничката студија па на тој начин и го спречува опаѓањето на косата. Направете чај од свеж рузмарин, оставете го да се излади, процедете го и додадете го на косата како тоник, со тоа што добро ќе го измасирате во скалпот. Добро е да овој третман го правите еднаш неделно, се додека резултатите не станат очигледни.

 

five green pine twigs

Алое Вера

Оваа билка го навлажнува скалпот и го јакне влакното на косата. Многу е важно да ја имате оваа билка бидејќи ќе ви биде корисна и за многу други работи освен за Вашата коса. Скинете еден лист од алое вера и пресечете го на пола. Со гелот кој се наоѓа во внатрешноста на растението измасирајте во скалпот. Овој третман перферирајте го еднаш неделно.

green aloe Vera plant

Корпива

Таа има антивоспалително дејство па го спречува опаѓањето на косата. Понекогаш скалпот се иритира, воспалува и чуствуваме постојано чешање. Тоа го предизвикува и опаѓањето. Затоа во овој случај копривата е иделна за користење. Сварете чај од коприва, оставете да се излади и нанесете на скалпот со масирање. Оставете малку да делува па измијте ја косата.

Резултат со слика за kopriva