Учеството на Новак Ѓоковиќ на Австралија Опен се уште е под голем прашалник, по одземањето на визата, во 22 часот по локално време започнува новото судење на најдобриот светски тенисер. Додека австралиските власти се уште го мачат српскиот тенисер, од таа земја пристигнуваат вести за уште една голема донација од Ѓоковиќ, овој пат во милионска сума.

Новак Ѓоковиќ пред две години донираше 50 илјади долари за Австралија, а сега се појавија информации дека српски тенисер донирал дури милион долари за јуниорската програма за развој на тенисерите на Австралија Опен! Покрај тоа, тој донираше повеќемилионски суми пари на таа земја за да помогне во борбата против пандемијата на корона вирусот.

Ова е само една од многуте донации на Новак за Австралија, пишува угледниот „The Australian“. Но, покрај тоа, српскиот тенисер моментално во таа земја се третира како опасен за граѓаните на Австралија, а сето тоа затоа што не е вакциниран, иако пред нешто помалку од еден месец се зарази со коронавирусот. .

Очигледно е дека во моментов најважен е угледот на австралиските власти, па бараат и најмала грешка на Ѓоковиќ за да го спречат да остане во Австралија и да настапи на првиот Грен слем сезонава. Како што многумина истакнуваат, веројатно овие неверојатни потези на австралиската влада се само политичка игра, во која Ѓоковиќ бил вклучен, но не по своја волја.

 

Извор: telegraf.rs