Тенисот е еден од популарните спортови што привлекува глобална публика. Кога размислувате за тенисери, дефинитивно ќе излезете со неколку добро познати личности кои го прославиле своето име во светот на тенисот. Овие најбогати тенисери се дефинитивно некои од нив.

Тенисерите заработуваат пари најмногу од наградите од турнирите, како Вимблдон и Ролан Гарос. Врвните играчи исто така уживаат да заработуваат од луксузните  договори. Неколку дури започнуваат да градат сопствен бизнис.

Евгени Кафелников 

Top 15 Richest Tennis Players in The World | 15. Yevgeny Kafelnikov - $23,883,797

Неговиот имот е проценет на 24 милиони долари. Евгени Кафелников беше светски рекет број еден во 1999 година. Тој ја започна својата професионална тениска кариера во 1992 година и ја заврши во 2003 година. Последниот натпревар му беше во Украина, 2003 година. Тој одигра двомеч во двојки заедно со Иван Сергеев. Во текот на целата единаесетгодишна професионална тениска кариера, тој заработи вкупно 23.883.797 долари. Покрај тоа, тој освои 26 титули во сингл и 27 титули во двојки. Евгени е роден на 2 февруари 1974 година. Тој не е само спортист или поранешен тенисер. Тој е легенда за тенисот. Евгени беше првиот Русин кој некогаш освои голема титула. Историјата е направена во 1996 година кога ја освои титулата Ролан Гарос. Три години после тоа, тој освои уште една голема титула, Австралија опен.

Ким Клијстерс

Top 15 Richest Tennis Players in The World | #14. Kim Clijsters - $24,442,340

Ким Клијстерс е поранешна светска тенисерка број 1 во синглови и двојки. Таа се пензионираше во 2012 година, затоа што го носеше своето второ дете. Всушност, таа ја донесе истата одлука во 2007 година кога го имаше своето прво дете. Но, се врати во професионалната тениска кариера во 2009 година. Тоа беше одличен кам-бек, откако подоцна освои неколку гренд слем титули. Ким е родена на 8 јуни 1983 година. Таа ја започна својата професионална тениска кариера во 1997 година. Во текот на своите петнаесет години професионален тенис, таа заработи вкупно 24.442.340 долари. Ким има уникатна приказна –  Таа ги одби договорите за рекламирање од нездрави прехранбени компании. Една од понудите што таа ја одби беше од меѓународен бренд, Нутела.

Борис Бекер

Top 15 Richest Tennis Players in The World | #12. Boris Becker - $25,080,956

Борис Бекер не е само легенда во тенисот, туку и во спортот воопшто. Една од причините е неговата легендарна победа на Вимблдон, бидејќи беше историски најмладиот тенисер кој некогаш ја освоил оваа титула. Тој имаше само седумнаесет години тој ден во далечната 1985 година. Тој не е само едно-чудо. По тој ден, тој освои уште повеќе титули.  Борис е роден на 22 ноември 1967 година. Тој ја започна својата професионална тениска кариера во 1984 година, а ја заврши во 2001 година. За време на седумнаесетгодишната кариера, тој заработи вкупно 25.080.956 долари. Борис очигледно се обидува да биде еден од најбогатите тениски тренери исто така. Тој во моментов е тренер на светскиот рекет број еден, Новак Ѓоковиќ. Под негово тренерство, Новак стана трет играч што некогаш ги држел сите четири титули на Гренд Слем во исто време.