Се прашувавте каде да го поминете ,,Денот на вљубените“? Изборот каде да го поминете овој најромантичен ден во годината може да биде напорен и стресен. Затоа составивме еден краток список на неколку преубави места во светот наменети посебно за заљубените двојки.

Стокхолмски Архипелаг, Шведска

house near lake

Ова е втор по големина архипелаг во светот. Тој брои околу 24000 острови. Ландзор, Гални… Тука ќе ги најдете најромантичните места. На двата острови ќе најдете преубави езера, карпи за искачување, плажи за романтични прошетки и голем број на рустични колиби за романтични вечери на зајдисонце.

Синтра, Португалија

brown concrete buildings
Лорд Бајрон кога бил на ова место во 1809 година го прогласил за „најубаво место во светот“. Сместен во подножјето на планините, овој романтичен град е украсен со вили и палати во пастелна боја. Назначено место за светско наследство на УНЕСКО, Националната палата на Пена од 19 век се смета за скапоцен камен на градот. Опкружена со широки паркови, маорската тврдина – позната по чудесниот дизајн и прекрасните погледи – е најубава бајка и претставништво на португалската архитектура. Само еден час од Лисабон, Синтра е одлична опција за класичен романтичен одмор.

Верона, Италија

selective focus photography of pigeons

Четвртиот најпосетуван град во Италија, градот на најтрогателната љубовна приказна за  Ромео и Јулија. Двојките што го посетуваат градот оставаат љубовни писма во куќата на Јулија, како знак на вечна љубов. Но и надвор од приказната на Шекспир, овој град е навистина романтично упориште. Прошетајте ги живописните цркви пред да јадете на Пјаца Брах (најголемиот плоштад во Верона) и да посетите опера во Арената – лоцирана на истата улица.

Котор, Црна Гора

woman sitting on top of cliff facing buildings

Барокниот град Параст,  јахта на Тиват…За романтичен одмор на Јадранот, заливот во форма на пеперутка на Котор е главен кандидат. Градот заштитен од УНЕСКО е средновековен лавиринт на музеи, цркви и плоштади со кафулиња. За ноќите величествените улици на градот се преплавени со барови, музика во живо и клубови.

Санкт Петербург, Русија

boat in a body of water during golden hour

Изградена од Петар Велики во 1703 година, чиста величественост на империјалниот град во Русија никогаш не успева да се воодушевува. Со величствени цркви, позлатени метрополи и разнобојни градби, Санкт Петербург е лексикон на културата. Поранешниот дом на големите романтичари Толстој и Чајковски, ниту едно патување не е комплетно без посета на историскиот театар Марински. Не пропуштајте посета до операта или балетот, магичен спектакл што ќе му додаде топол сјај на Вашето романтично патување.

Високи Татри, Словачка

view of lake from forest during day time

Ако сакате да внесете црта на авантуризам во Вашето романтично патување, тогаш ова е вистинскиот избор. Недопрена природа, преубав поглед, инспиративни погледи на кристалните езера.

Родното место на Карл Лагерфелд, градот Хамбург е Вистинско место за љубовно патување. Запознавајте се со мултикултурни јадења и архитектонски чудеси,  нова концертна сала „Елбфилхармонија“. Со компактен центар, музејската милја во Хамбург Ве носи во пет главни галерии; куќите на Дејхторхален, современата уметност и фотографија и Кунсталл – дом на една од најголемите колекции на уметности во Европа.