Овој десерт е идеален за гурмани кои обожаваат едноставни и вкусни јадења. Овој десерт бара многу кратко време за подгтовка а е многу вкусен и се топи во уста.

Освен ова добро е да се знае дека редовното конзумирање на банани може да има многу позитивен ефек врз Вашиот организам. Ова овошје содржи многу витамини и минерали.

Pržene banane s medom i cimetom

Состојки:

2 банани

1 лажица путер

1 лажица мед

малку цимет

Подготовка:

Излупете ги бананите и исечете ги по должина. Додадете растопен путер, додадете мед и цимет. Темелно измешајте. Пржете околу 2 минути. Потоа додајте ги бананите и пржете малку на двете страни, додека бананите не омекнат малку. Извадете ги бананите од тавата и прелијте ги со мешавината од медот и цимет. Можете по избор при служењето да додадете и сладолед од ванила .