Цените започнуваат од 5.400 долари, што е „најевтината“ опција во овие луксузни одморалишта

Иако за многумина одморот во едно од најскапите летувалишта изгледа како нереален сон, никој не рекол дека е забрането да се сонува.

Затоа, ако патот понекогаш ве води до тие дестинации, а треба да издвоите повеќе од пет илјади американски долари за една ноќ, не двоумете се.

Трите најлуксузни и најскапи одморалишта во светот, според Newsbeast се:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jumby Bay Island (@jumbybayresort)

1. Jumby Bay, Antigva – 6.900 долари

Сместено на приватниот остров Џамби Беј, ова одморалиште има 28 апартмани и 14 вили. Површината на вилата се движи од 102 до 390 метри квадратни. Има и 22 куќи, со акцент на вилата со девет соби, која се наоѓа на парцела од 10 хектари и во чии рамки има тениско игралиште и приватно пристаниште.

Гостите имаат пристап до три базени, спа центар и бројни приватни плажи, како и седум ресторани и барови. Сите оброци и повеќето достапни активности, вклучувајќи пловење и дегустација на рум, се вклучени во цената.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jumby Bay Island (@jumbybayresort)

2. Soneva Jani, Maldivi- 6.130 долари

Ако навистина сакате да се извлечете од сето тоа и да ја изберете Сонева Јани на Малдивите, можеби тоа бегство ќе ве чини скапо. Иако нуди искуство „како Робинзон Крусо“, на гостите тука ништо нема да им недостасува.

Постојат седум категории на сместување, вклучувајќи вила со четири соби покрај морето со винарска визба, воден тобоган и скриено сместување во шумата. Достапен е и оригиналниот еднособен бунгалов над вода, со површина од 411 метри квадратни, на два ката.

Иако самото сместување е интересно, во ова одморалиште има десетици ресторани и други содржини, вклучувајќи ајурведски спа центар, чоколадна соба и соба за јога.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Intour Maldives (@intourmaldives)

Почнувајќи од 6.130 долари за ноќевање, цените за изнајмување станови од средна класа се движат во текот на јануари.

3. Кудаду, приватен остров на Малдиви – 5.400 долари

Кога ќе се каже дека услугата е базирана на All Inclusive, односно „all inclusive“, тогаш тоа навистина значи се овде.

Сместувањето е можно во една од 15-те вили на брегот на овој приватен остров на Малдивите. На гостите им се достапни и неограничени спа третмани, храна и пијалоци, нуркање, спортови на вода и други активности.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kudadoo Maldives (@kudadoomaldives)

Секако има и услуги кои дополнително се наплаќаат, како оброци во подводен ресторан, турнеи со приватни јахти и чартер летови со приватен авион.

Мотото на овој хотел е: „Се, кога било, каде било“, што значи дека што и да побара гостинот овде, голема е веројатноста дека ќе го добие.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kudadoo Maldives (@kudadoomaldives)

Цените за изнајмување вила со среден квалитет се движат од 5.400 долари за ноќ.

ИЗВОР: