Карен Елсон (Karen Elson,ја започнала нејзината модна кариера на 18ет годишна возраст позирајќи за насловната страна на италјанскиот VOGUE. На музичката сцена е позната по нејзиниот инди- фолк албум: The Ghost Who Walks, од 2010 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Karen Elson (@misskarenelson) on

Руби Алдриџ (RUBY ALDRIDGE) ја имаме гледано на повеќе модни ревии, презентирајќи големи модни имиња како што се: Calvin Klein, Prada и Alexander Wang. Нејзината страст е музичкиот проект  Diet Choke , експириментален noise рок претходно познати и како Texture.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ruby Aldridge (@rubyaldridge) on

Стаз Линдес (STAZ LINDES), ќерка на познатиот гитарист на Dire Straits, е откриена за време на нејзиниот настап во Лос Анџелес. Вокал на бунтовничкиот женски бенд The Paranoyds. Стаз Линдез може да ја видите на насловна страна и на Coachella ревиите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by STAZ (@yostazyo) on

Џејми Бохерт (JAMIE BOCHERT), муза на дизајнерите Anthony Vaccarello и Marc Jacobs, вокал, гитаристка и пијанистка во рок бендот Francis Wolf.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jamie Bochert (@jamiebochert) on

Аби Ли Кершов ( ABBEY LEE KERSHAW), најбараниот модел во `00, позната по нејзниот бенд  Our Mountain.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Abbey Lee Kershaw (@abbey_lee_fan) on

Мила Јовович (MILLA JOVOVICH),е редок мултиталент и уметничка душа која е успешна и како актерка, А не само како модел и музичар на фолк електронскиот албум The Divine Comedy, од 1994 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Milla Jovovich (@millajovovich) on

Џулија Коминг (JULIA CUMMING), басист и вокал на инди рок бендот Sunflower Bean, ја започна нејзината кариера во високата мода на модната писта на Saint Laurent во 2014. Инаку е и обучена оперска пејачка.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Julia Cumming (@juliacumming) on

Рина Савијама (RINA SAWAYAMA) е родена во Јапонија, живее во Лондон. Позната е по нејзината светкава и субверзивна појава во R’n’B музички спотови, најскорашна нејзина изведба е Cyber Stockholm Syndrome. Неодамна е звезда и на Versus Versace campaign.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rina Sawayama (@rinasonline) on

Кара Делевињ (CARA DELEVINGNE),заштитно лице на Chanel и Burberry, нејзиното прво музичко видео е I Feel Everything (From “Valerian and the City of a Thousand Planets”) во инди џез поп изведба.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cara Delevingne (@caradelevingne) on

Саша Белјаева (SASHA BELYAEVA), позната по ревијата на Chanel’s Fall 2016 Couture show, подоцна соработува со Sies Marjan и Zadig и Voltaire. Талентирана и обучена за класична музика специјално за виолина.Постојано објавува видеа покажувајќи ги нејзините вештини за свирење на акустична гитара. Погледнете го нејзиното видео SASHA BELYAEVA – ARE.

Агнес Деин (AGYNESS DEYN), омилен модел на Anna Sui and Henry Holland, инаку позната по нeјзнината ко-вокална придружба во музичкиот сингл Who – Five O’Clock Heroes feat. Agyness Deyn и од неодамна како заден вокал во “We Found Love ”  од Ријана.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Shannah Pryatel (@shannahpryatel) on

Ванеса Парадис (VANESSA PARADIS), позната како “Lily-Rose Depp’s mom”, но и по нејзниот музички сингл  “Joe Le Taxi” , иако е долгогодишно заштитно лице на Chanel, Ванеса не престанува со нејзината музичка кариера, издала 6 музички албуми кои се продале во над 4 милиони копии во Франција.

 

View this post on Instagram

 

#vanessaparadis #beautiful #paris #france #cute #fashion #karllagerfeld #model #love

A post shared by VANESSA PARADIS (@_vanessaparadis_) on

Карла Бруни (CARLA BRUNI) атрактивен супер модел кон крајот на 90тите. Последно видена како учесник  на ревијата на Versace finale. Што се однесува до музичката кариера, успешна е на франциската сцена, но и на меѓународно тло. Скоро сите нејзини музички синглови се на француски јазик. Но,  French Touch нејзиниот последен албум содржи песни на англиски јазик.

 

View this post on Instagram

 

The great Richard Avedon took this photograph of me at the Volpi Ball In Venice in 1991. I had never seen it before and I just found it on the @Avedonfoundation Instagram feed. It’s very moving to discover a picture taken so long ago, by such a great master. I didn’t know it had ever been printed, didn’t know it even existed. Thank you @avedonfoundation for posting. You did me a great honor today 🙏 I was actually wearing a dress (that you can see on the second picture, taken by my friend Jean Pigozzi). I imagine Mister Avedon removed the straps from the picture – Surprise et émue de découvrir par hasard cette photo du grand Richard Avedon que je n’avais jamais vue et qu’il avait prise en deux clics au bal Volpi à Venise en 1991. Sur l’image suivante, la tenue que je portais, dont les bretelles ont été effacées de la photo. #richardavedon #mastersofphotography #unpublished

A post shared by Carla Bruni (@carlabruniofficial) on

Наоми Кемпбел (NAOMI CAMPBELL), за нејзината манекенска кариера ретко кој не знае :). Во музичката кариера е позната по албумот  Naomi Campbell – Babywoman од 1994 година со поп, трип хоп и R’n’B елементи кој за жал нема многу позитивни критики, но во Јапонија станува вистински ХИТ.