Познатиот актер Леонардо ди Каприо беше фотографиран на климатскиот самит COP26 во Глазгов. Холивудскиот лепотан е „фатен“ во совршено темно-сино одело додека ги слуша соговорниците.

Foto: Tanjug/AP

Ди Каприо, кој го паметиме по бројните улоги повеќе од 20 години, е активист и посветува големо внимание на климатските промени. Оскаровците во овие краишта се запаметени и по тоа што постојано ги прозиваа премиерот на Федерацијата БиХ, Фадил Новалиќ и владата во тој ентитет на БиХ, затоа што сè уште не направиле ништо конкретно за да ги заштитат реките од изградбата на мали хидроцентрали. растенијата.

Многумина не знаат, но уште во 1998 година основал фондација со цел да ја зачува природата. На многумина им е познат и по кампањи кои ја подигнуваат свеста на населението за климатските промени, а на неговиот Твитер профил стои дека е „актер и еколог“.

Foto: Tanjug/AP

Во пресрет на самитот, познатиот актер твитна дека климатската криза е веќе започната и дека овој самит мора да биде пресвртница за да се спасат планетата и луѓето.

Foto: Tanjug/AP