За неделно уживање ви предлагаме брз рецепт за приготвување на чоколадни топчиња. Во подготовката може да се вклучи целото семејство, па дури и најмалите членови.

Потребни состојки:⁠

– 130 г кокос⁠
– 3 мали лажички кокосово масло⁠
– 3 мали лажички мед или јаворов сируп⁠
– 2 мали лажички незасладено кокосово млеко⁠
– ½ мала лажичка екстракт од ванила⁠
– 1 прстофат сол⁠
– 100 г темно чоколадо⁠

Начин на подготовка:⁠

1. Изматете 75 грама од кокосот заедно со кокосовото масло, додека смесата не стане како путер.⁠

2. Додајте го медот, кокосовото млеко, екстрактот од ванила и солта и добро промешајте додека не се поврзат.⁠

3. Растопете го чоколадото на пареа и додадете го во останатите состојки.⁠

4. Додадете го остатокот од кокосот и замесете ја смесата како тесто.⁠

5. Обликувајте топчиња, увалкајте ги во кокос и оставете ги во фрижидер на 1 час.⁠

Доколку сакате овој рецепт да ги искомбинирате со уште поздрави состојки, ви предлагаме да го погледнете видето подолу во кое ќе видите дека чоколадото е заменето со урми.