Џошуа Хубард британски инфлуенсер при посета на Македонија направил скандалозни фотографии каде што се гледа дека е гол по гаќи и високи потпетици фотографиран пред и внатре во црквата Св. Ѓорѓија. Џошуа е британски ЛГБТ активист и се бори за правата на ЛГБТ заедницата.

Џошуа Хубард покрај овие слики тој се фотографираше и на мермерното езеро во Прилеп

Познатиот инстаграм профил @boemot2.0 кој се вознемирил откако ги погледнал фотографиите јавно го коментираше овој скандал со тоа што доби поддршка од македонскиот народ дека ова не е исправно и дека надлежните мора да го казнат Џошуа.
Боемот на неговиот инстаграм профил напиша:

Доста го нормализирате ненормалното!
Најпрво се воздржав да не коментирам ништо, но не можам и мора јавно да го изругам овој психопат.

Утрово ги видов сликите на некој Џошуа што се шета низ Скопјево и прави фотки по гаќички и танга низ цркви во државава. Типот без никаква почит кон религијата ја омаловажува и наверува верата и целосно некултурно и јавно го прави тоа. Тоа го прави само со една цел, да биде виден како тоа он е поразличен и како тоа он е ЛГБТ или слично па проповеда некое мислење.

Јас разбирам да не се биде религиозен и разбирам дека сакаш да бидеш во центар на внимание, но ова ја помина секоја граница. На страна тоа што за мене не е нормално машко да се слика по танга и по гаќички ова е навредливо! Идиот! Брату (сестро) биди си што сакаш, ама да се сликаш по гаќички во црква е крајно навредувачки и за ова треба да одговараш! Срамота е да се зафркава некој со религија и срамота е да се покажува целосна непочит кон културното наследство! И доста го поддржувате во коментари дека бил „поразличен“ и дека ова е „нормално“. Доста се сквернават цркви. Не дечки, ова не е нормално. Доста го нормализирате ненормалното!

Јавно ги повикувам надлежните да го најдат умоболниов и да му пишат тужба и казна, а доколку тие не го направат тоа редно време е да си ја преземеме работата во свои раце! Репортнете го неговиот профил! joshua_hubbard