Идејата на Коко Шанел била да ја промени модата во светот, и навистина успеа во тоа. Модна револуционерка која остави свој печат во токму во овој свет. На модата и даде посебна префинетост и елегантност. Прочитајте ги нејзините 3 правила.

1. Не купувајте скапа облека, само затоа што е скапа!

Нејзино прво правило е да не ја купувате облеката само затоа што е скапа, туку треба да се пронајдете во она што го носите на себе. Пример за тоа е нејзиното едноставно здолниште до колена, кое на преубав начин ја истакнало женската фигура. Скапите, цветни, разнобојни фустани биле ,,поразени“ од ова едноставно црно здолниште. Ова парче гардероба до ден денес се носи од страна на жените од секоја возраст. На тој начин  Коко Шанел едноставниот стил го донела до перфекција.

 

Pencil skirt: Fitted, knee-length pencil skirt in a stretch weave with a visible zip at the back. Unlined.

2. „Клач“ торбичка

Чантичката која се носи преку рамо е креација и изум на Коко Шанел. Таа обичните торби не ги сметала за елегантни и префинети, па затоа ја создала оваа софистицирана торба. Нејзини правила за носење на ваков тип на чанта биле, да нема масивен сјај, мал и правоаголен облик, каишот да е исплетен со ланец и кожа.

Do you already have the Coco Handle Bag yet? - 📷: @theglamary

3. Никогаш не излегувајте од дома без парфем!

Кога го претставла својот парфем број 5 од нејзината колекција пафеми, Коко Шанел рекла ,, душата на една жена мириса вака.“ Кога во едно интервју ја прашале Мерлин Монро што највеќе сака да носи таа рекла ,,Само 5 капки Шанел.“

N5 Chanel eau de parfum spray bottle