Енергична и борбена, полна со страсти, оригинална, охрабрувачки и херојски настроена, незапирлива, посветена, грижлива, верува во своите способности и не се плаши од бариерите, имаа голема самодоверба и самодисциплина. Тоа е Ана Марија Таневска (23г.) девојката која го мами секој поглед да биде вперен во неа кога ќе помине со нејзината бесна машина. Ја поканивме на гости во луксузната MiCasa и ексклузивно за style.mk ни открива многу работи за во иднина.

Од каде ја доби страста и љубовта кон моторите ?

-Страста и љубовта ми се уште од најрана возраст и ги наследив од татко ми.

Која ти е најголема достигната брзина ?

-Најголема достигната брзина е 310km на час и секако тоа беше на тест патека.

Која ти е најдолгата релација која ја имаш поминато?

-Имам возено насекаде низ Македонија а надвор од неа сеуште немам патувано со мој мотор, во 1 ден највеќе имам извозено 500 километри

Колку мотори имаш досега сменето ?

-Имам сменето 12 мотори овој моментално ми е 13-ти мотор.

Дали во иднина планираш за нова бесна машина и кој модел би било тоа ?

-Нов ми е моторот купен ми е пред 6 месеци и не планирам додека не излезе друг модел т.е појака машина. Следниот мотор сигурно ќе ми биде најуникатен и лимитед серија.

 

Дали се натпреваруваш и која е твојата последна трка со мотори ?

-Се натпреварував до пред 12 години, се имам тркано во Кичево на трка до 80cc.

Дали Ана Марија повторно ќе ја видиме на натпреварување ?

-Да, после 12 години се враќам на стаза а на натпреварување сум следната година, ќе се натпреварувам на стазата во Серес во Грција и ќе се тркам со мотор од 600cc, ќе бидам единствената девојка која ќе биде на стазата во Серес и ќе дадам се од себе да ја претставам Македонија во најдобро светло.

Покрај јавната љубов кон моторите дали Ана во приватниот живот има дечко ?

-Мојата прва љубов е моторот а инаку сум слободна девојка (се насмевна)

Ана Марија покрај љубовта кон моторите очекува да добие и нова бесна убавица односно автомобил кој ќе биде во розева боја.

Таа редовно тренира и се држи во одлична форма нема корекција ниту пак пластична операција а во иднина планира да започне да тренира и кикбокс во Магнус.