Брендовите кои со години наназад се истакна во производството на луксузни парфеми, најавија лансирање на средства за дезинфекција на раце со цел да помогнат во нивниот недостатокот во екот на борбата со коронавирусот. Од понеделник, дел од капацитетот на фабриките во Франција кои произведуваат производи за Dior и Givenchy ќе бидат прераспоредени за оваа намена. Средствата за дезинфекција ќе бидат предадени на француските здравствени власти и медицинските установи низ Франција.

View this post on Instagram

LVMH producirá GEL DESINFECTANTE🧼👐🏼 . El conglomerado de lujo francés "Moet Henessy Louis Vuitton" ha dado a conocer mediante su CEO (Bernanrd Arnault) que dejarán de lado la producción de perfumes y líneas de cosméticos para producir gel desinfectante. . A partir del Lunes 16 de Marzo, marcas como Givenchy y Christian Dior que pertenecen a esté conglomerado producirán gel desinfectante usando sus recursos. . El propósito es entregar gel desinfectante gratis a las autoridades y al Assistance Publique-Hôpitaux de Paris que es el sistema más largo de hospitales en Europa para colaborar con la situación que se vive en la actualidad. . (Imagen no oficial) . . . . . . . . #COVID-19 #covid #coronavirus #virus #mx #madrid #mexico #mexicobreakingnews #breakingnews #noticias #coronavirusmexico #coronavirusmx #españa #france #spain #italy #francia #italia #españa #lv #louisvuitton #christiandior #givenchy #lvmh

A post shared by Money Talks 🗣💸 (@moneytalks.mx) on

Да споменеме дека во Франција во моменот има регистрирано околу 4.000 случаи на заболени со Covid-19 и постои недостаток на средства за сезинфекција во земјата, што претставува едно од задолжителните срдетсва за заштита од овој вирус.

Да потсетиме дека и други лидери од модната индустрија се приклучија кон борбата со вирусот како што се Доменико Долче, Стефано Габана, кои донираа финаниски средства на универзитетот „Хуманитас“ за поддршка на студија за да разјаснат како имунолошкиот систем реагира на коронавирусот. Италијанските брендови Версаче, Giorgорџо Армани и Гучи, исто така, се здружија со финансирање за поддршка на борбата против коронавирусот.