Светски познатата актерка пред кратко време наполни 52 години, а изгледа десет години помлада. Која е нејзината тајна? Таа признава дека е многу задоволна од својот живот и изглед, а тоа и го докажува со нејзината широка насмевка, од која зрачи оптимизам. Нејзината дневна рутина за природен младешки изглед е многу едноставна.

1.Таа ја отстранува нејзината шминката секоја вечер!

Секоја жена се нашла во искушение да ја остави шминката навечер пред спиење. Тоа никако не може да си го дозволите. Таа користи средство за отсранување шминка од Lancôme.

2. Редовно користи регенерирачки креми за лице и раце!

Мора редовно да користете соодветни креми за лице кои ќе ја навлажнат кожата на лицето и рацете, ќе ја зајакнат нејзината структура и ќе и дадат еластичност. Користете понежни и не многу масни креми.

3.Нанесувајте крема за сончање секој ден!

Џулија Робертс тврди дека заштитата од штетните сончеви зраци е многу важна за кожата.

4. Редовно ги четка забите со сода бикарбона!

Робертс открива дека нејзиниот дедо целиот свој живот користел сода бикарбона за четкање на забите и никогаш немал кариес.

5. Урамнотежена исхрана

6. Вежбање 4 пати неделно

Таа ужива во јогата, пилатес и плиометрија.