Течен долготраен мат кармин од Maybelline

Течен кармин – L’Oréal Paris Rouge

Луксузен кармин од колекцијата Lancôme L’Absolu Mademoiselle Shine

Тенок мат кармин – YSL Rouge Pur Couture

Urban Decay Vice кармин – Урбани кармини кои доаѓаат во несекојдневни бои како што се зелена, сина и виолетова.