Мартина Димоска или позната како Марта Девилиш е млад научник, иноватор и учесник на НАСА Спејс Апс натпреварите а низ годиниве го има искачено ранкот од учесник да стане и организатор токму на овој натпревар.

Последниве две години Марта често пати беше мета на САЈБЕР насилство, исмејувана и омаловажувана од страна на поединци. Ја понижуваа нејзината работа и активност на социјалните мрежи, па затоа Марта одлучи да се повлече и да не биде толку активна на социјалните мрежи а токму вчера после толку време таа се огласи на нејзиниот Инстаграм профил и објави објава во која напиша:

-Во оваа нова година, би сакала да споделам нова пресвртница. На престижниот Институт за технологија во Флорида @floridatech дипломирав на дипломската програма за комерцијални вселенски студии. Предводена од доктор Ендру Олдрин, синот на Баз Олдрин, жива легенда која има стапнато на Месечината!
Забелешка: Ледената кралица полека се одмрзнува. Веројатно не сте знаеле, но многу од моите луѓе ме нарекуваат Ледена кралица. Навистина сум зафатена, така што моето лично време е премногу малку и сум навистина кратка и ладна додека комуницирам.
За жал, бидејќи овие две години беа навистина бурни за светот, но и за мене, исто така и вие го почувствувавте тој мраз. Направив долга пауза од објавувањето и ве запоставив. Постигнав многу и решив да ја споделам со вас научната и инженерската страна од мене што ретко ја гледате.
Ќе се обидам да станам поефикасен STEM комуникатор. Се обидувам да го поправам моето отсуство, па ќе ми треба сета ваша љубов за да продолжам да бидам мотивирана. ❤️
Првата слика е малечката јас со ракетата Сатурн V Аполо изложена во вселенскиот центар Кенеди на НАСА, Флорида, САД.
Во центарот Аполо/Сатурн V, чекорите под вистинска ракета Сатурн V, тип на ракета што ги лансираше луѓето на Месечината. Се прошетав под овој џин и целосно ја ценам големината и сложеноста на најголемата ракета што некогаш летала низ вселената. Со должина од 363 стапки/111 метри, таа е 60 стапки/18 метри повисока од Статуата на слободата! Иако вкупно 13 ракети Сатурн V беа лансирани помеѓу 1967 и 1972 година, ова е една од само трите преостанати во Соединетите држави.
Експонатите покрај ракетата го истакнуваат нејзиното склопување и повеќе од 400.000 луѓе кои помогнаа во изградбата на оваа масивна машина. Гледав снимки од ерата на Аполо проектирани на страната на возилото и отидов на дневната тура низ секоја од трите фази на ракетата. Наскоро ќе споделам повеќе интересни работи! Беше неверојатно да го одбележам моето дипломирање токму овде! – напиша Мартина на нејзиниот инстаграм профил