Компанијата Мател, која е позната по изработката на играчки, овој пат лансира нова серија на Барби кукли кои се тематски посветени на Олимпијадата која ќе се одржи летото во Токио. Предходната колекција на оваа американска компанија опфаќаше серија на Барби кукли  витилиго и во инвалидска количка.

Mattel lansira liniju Barbie povodom Olimpijade u Tokiju 2020

Олимпискиот асортиман Барби претставува пет спорта кои се за прв пат додадени во програмата а тоа се: безбол, карате, скејборд, спортско искачување и сурф. Секоја кукла вклучува пластичен златен медал, дуксер  и потребна опрема за секој одреден спорт.

Серијата ќе биде пуштена во продажба во март оваа година.