На 02.12.2019 беа одржани Британските модни награди во Лондон, каде што имаже можност да се видат спектакуларни креации од познати модни дизајнери кои беа гордо носени од ѕвездите. Овој настан ги цени и бодри смелите и креативни дизајнери кои во последната година на светот му ја докажале својата умешност и успех. Оваа година, Наоми Кембел беше прогласена за Модна икона, и ова признание го прими со голема возбуда и излив на емоции, каде што низ солзи се заблагодари за оваа голема чест. Покрај Кембел, награда доби и Bottega Veneta за бренд на годината, како и Даниел Ли за дизајнер на годината за Bottega Veneta. Адут Акеч беше прогласена за модел на годината.

Adut Akech   Adut Akech and Naomi Campbell

Целосната листа на награди и признанија можете да ја погленете тука: https://www.highsnobiety.com/p/british-fashion-awards-2019-winners/

Rihanna and AAP Rocky  Roberta Armani Cate Blanchett Giorgio Armani and Julia Roberts

Emilia Clarke  Darren Kennedy

Naomi Campbell  Inside Royal Albert Hall

Sydney Lima  Daniel Lee

 

Извор: https://www.vogue.com/slideshow/british-fashion-awards-2019