Во овие зимски денови, циметот се конзумира многу почесто него вообичаено и е честа намирница кај вареното вино, чаевите и колачите. Но зошто нутриционистите препорачуваат да го користите циметот редовно во текот на целата година?

 

Го подобрува имунитетот

clear hurricane glass with red liquid

Овој егзотичен зачин со специфичен мирис кој веднаш се препознава е добар за вашето здравје, особено затоа што го подобрува имунитетот. Во топла вода растворете една кафена лажица мед со малку цимет. Овој пијалок пијте го секое утро за подобрување на имуниот систем.

 

Го регулира нивото на шеќер и холестерол

white ceramic mug on saucer beside beige plastic spoon

Циметот е одличен доколку се обидувате да го регулирате нивото на шеќер и холестерол во крвта. Луѓето со кои што конзумираат по 6 грама цимет дневно можат да го намалат холестеролот за 18% а шеќерот за дури неверојатни 24%.

 

Ја подобрува циркулацијата

white ceramic teacup on saucer

Со само една шолја 1/4 кафена лажичка цимет може драстично да ви се подобри циркулацијата на крвта. Кажете им збогум на ладните стопала и раце благодарение на циметот.

 

Ги намалува менстуралните болки

white ceramic mug ner dried leaves and orange string light

Дали сте една од оние жени кои што има проблем со болна менструација? Со редовно конзумирање на овој зачин, менструалните болки драстично ќе се намалат.

 

Дава чувство на заситеност

sliced green apple fruits on brown wooden table

Докажано е дека циметот помага при контролирање на желбата за јадење, па затоа голем број на нутриционистите препорачуваат конзумирање на печени јаболки со цимет. Ова дополнително ќе ви помогне во намалување на масните наслаги во пределот околу стомакот.